How Much?

One of the things about a Tesla is that it gives you some exact numbers to help you calculate efficiency.

Since I’ve bought it, I’ve traveled about 9,600 miles.

My diesel truck achieves about 14 mpg.

That 9,600 miles would have required 685 gallons of fuel. In this region, over the summer, diesel fuel was as high as $5.75/gallon. Presently, it’s about $4.00/gallon. The mean has been about $4.90/gallon.

In my 23 year old diesel truck, that 9,600 miles would have cost about $3,360.

So, cost per mile would be $3,360 / 9,600 miles, or $0.35 per mile.

In the Tesla, that 9,600 miles required 3,944 kWh of energy. My charging has been about 60% household and 40% Supercharger. My household rate is 4.9¢/kWh. The various Superchargers that I had used since April were around 39¢/kWh.

The Tesla cost tally has been $623. Divide that by the number of miles…

$623 / 9,600 miles = $0.07 per mile. Rounded up to the nearest cent.

With Winter beginning in a few days, we’ll also see temperatures drop further in this region. And as there are loads of anecdotal horror stories from people* about how bad Winter is and how it destroys the range, it’ll be an interesting three months.

*who don’t own an EV